سوالات رایج

امتیازبندی هتلها که نوشتید بر چه اساسی است؟

 

چرا برخی از کارکنان هتلها با مسافران ایرانی برخورد خوبی ندارند؟

 

تفاوت هتلهای All و UALL چیست؟

 

آیا همه چیز در هتلهای ALL و UALL رایگان است؟

 

معنی اصطلاح B.B چیست؟

 

معنی اصطلاح H.B چیست؟

 

تفاوت پرواز ترک و ایرانی چیست؟

 

آیا صرف شام درهتلهای ۳ ستاره و ۴ ستاره که B.B هستند به صرفه است؟

 

چرا برخی هتلها در بدو ورود از ما پول می گیرند؟ مگر آژانس پول کامل تور را از ما نگرفته است؟

 

امتیازبندی هتلها که نوشتید بر چه اساسی است؟

امتیازاتی که در زیر نام هتلها و در ابتدای متن توضیحی مربوط به هتلها نوشته شده است، از سایت Booking.com گرفته شده است. این امتیازات براساس شاخص های زیر تعیین شده اند: میزان تمیزی، راحتی، امکانات، برخورد حرفه ای کارکنان، موقعیت مکانی، اینترنت بیسیم و اینکه آیا هزینه ای که بابت اقامت می پردازید، ارزش دارد یا خیر. این ۷ شاخص را افرادی که قبلا در این هتلها اقامت داشته اند امتیاز می دهند. حتی شما هم می توانید در این نظر سنجی شرکت کنید. نسبتا راهنمای خوبی برای مسافران بعدی همان هتل می باشد و می توان به این امتیازات استناد کرد. البته این نکته را در نظر بگیرید که هر هتل را باید با هتلهای هم ستاره خودش بسنجید. یعنی امتیاز یک هتل ۵ ستاره را باید با یک هتل ۵ ستاره دیگر بسنجید نه با هتل ۴ ستاره یا ۳ ستاره.

 

چرا برخی از کارکنان هتلها با مسافران ایرانی برخورد خوبی ندارند؟

در اکثر هتلها کارکنان و خدمه هتل با دستمزد پایینی استخدام می شوند فقط با این امید که بتوانند از مسافران انعام بگیرند(این وعده توسط مدیران هتل به آنها داده می شود). به عبارتی دیگر خدمه هتل بر روی انعام دریافتی از مسافران حساب باز کرده اند. از آنجایی که مسافران اروپایی انعام بیشتر و بهتری به آنها می دهند مسلما همچون پروانه در اطراف مسافران اروپایی می گردند. کافی است شما ۵ یا ۱۰ لیر انعام بدهید آنگاه تفاوت را حس می کنید.


 

تفاوت هتلهای All و UALL چیست؟

هتلهای ALL (به عبارتی دیگر All Inclusive)، هتلهایی هستند که قبل از ورود به آنها و در هنگام تهیه تور مسافرتی (مثلا هنگام رزرو تور آنتالیا) تمامی هزینه های مربوط به اقامت، خورد و خوراک اعم از سه وعده غذایی، نوشیدنی ها، میان وعده ها و تفریح و سرگرمی را پرداخت می کنید. در داخل هتل تمامی امکانات رفاهی، سرگرمی و تفریحی برای شما فراهم شده است و دیگر نیازی نیست که به بیرون از هتل مراجعه کنید. معمولا هم در بدو ورود شما به هتل و بعد از پذیرش، یک دستبند به دست شما بسته می شود که نشاندهنده آن است، شما مهمان این هتل هستید و تا روز آخر هم دستبند را به همراه خود دارید. تنها تفاوت هتل ALL و UALL( به عبارتی دیگر Ultra all inclusive) این است که در هتل های ALL خدمات بر طبق یک بازه زمانی محدود  و مشخص که هتل اعلام می کند، ارائه می شوند(بعنوان مثال ناهار فقط تا ساعت ۳ بعد از ظهر سرو می شود) در خارج از آن بازه زمانی یا خدماتی ارائه نمی شود و یا بابت آن باید هزینه پرداخت کنید ولی در هتل UALL خدمات ۲۴ ساعته هستند یعنی حتی اگر شما نیمه شب هم به رستوران هتل مراجعه کنید، غذای گرم برای خوردن وجود دارد.


 

آیا همه چیز در هتلهای ALL و UALL رایگان است؟

تمامی خدماتی که در هتلهای ALL و UALL ارائه می شوند، اعم از سه وعده غذایی، میان وعده ها، نوشیدنی ها، استخرها، پارکهای آبی، اینترنت، سالن بدنسازی، سونا، جکوزی، حمام ترکی و امکانات تفریحی و سرگرمی همانند دارت، بیلیارد، پینگ پونگ و والیبال ساحلی رایگان هستند. با این وجود برخی امکانات دیگر هستند که مستلزم پرداخت هزینه هستند همانند ماساژ، SPA، لباسشویی، خشکشویی، اتوکشی، استفاده از زمین تنیس، گلف، فوتبال، والیبال، اسکواش و سالن بولینگ، دوچرخه سواری، بازیهای آبی در دریا همانند اسکی روی آب، قایق سواری و غواصی. برخی از هتلها هم امکانات ویژه ای برای کودکان دارند(شهربازی، مهدکودک، پارک آبی، باشگاه) که رایگان هستند ولی اگر بخواهید کسی از بچه شما نگهداری کند(Babysitting)، باید ساعتی هزینه پرداخت کنید. حتی تعداد معدودی از هتلها هستند که اینترنت آنها فقط در لابی رایگان است و برای اتاقها باید هزینه پرداخت کنید.

 

معنی اصطلاح B.B چیست؟

هتلهایی که فقط جای اقامت و صبحانه(Bed & Breakfast) به شما می دهند. معمولا هتلهای ۳ ستاره و ۴ ستاره از این دست هتلها هستند.

 

معنی اصطلاح H.B چیست؟

هتلهایی که دو وعده غذایی برای شما سرو می کنند. وعده اول صبحانه است و وعده دوم که به اختیار هتل می باشد، ناهار یا شام است. در هتلهای آنتالیا معمولا هتلهایی که H.B هستند، صبحانه و شام سرو می کنند. برای اطلاع از وعده دوم غذایی(ناهار یا شام)، حتما قبل از سفر سوال کنید.

 

تفاوت پرواز ترک و ایرانی چیست؟

چندین سال است بر طبق قانون، پرواز شرکتهای هواپیمایی ایرانی به شهر آنتالیا ترکیه ممنوع شده است. برای همین شرکتهای هواپیمایی ایرانی به جای فرودگاه آنتالیا در فرودگاه اسپارتا که یک فرودگاه نظامی قدیمی است و فاقد ایمنی و امکانات متناسب مسافرتی می باشد به زمین می نشینند و در ادامه، مسیر اسپارتا تا آنتالیا که تقریبا ۴ ساعت می باشد با اتوبوس طی می شود. یعنی بطور حتم، وقتی شما به هتل محل اقامت خود می رسید، از فرط خستگی، روز اول خود را فقط باید به استراحت و خواب بپردازید. موقع برگشت نیز شما باید حداقل ۴ – ۵ ساعت زودتر از سایر مسافران، هتل را ترک کنید تا مجددا همین مسیر را با اتوبوس تا فرودگاه اسپارتا طی کنید. اما در پروازهای شرکتهای هواپیمایی ترک (اطلس گلوبال یا سان اکسپرس) این مشکل را ندارید و مستقیم در فرودگاه آنتالیا فرود می آیید و سریعتر به هتل محل اقامت خود می رسید. روز آخر هم معمولا اتاق را راس ساعت ۱۲ به هتل تحویل می دهید ولی تا بعد از ظهر هنوز در هتل هستید و از امکانات هتل استفاده می کنید.

 

آیا صرف شام درهتلهای ۳ ستاره و ۴ ستاره که B.B هستند به صرفه است؟

هتلهای ۳ ستاره و ۴ ستاره معمولا هتلهای کوچکی هستند و آشپزخانه بزرگی ندارند. به عبارت دیگر نه امکانات آشپزی از جمله اجاق گاز، فر و هود، ظروف آشپزی و پذیرایی و … دارند و نه سرآشپز حرفه ای که بتواند چندین نوع غذا برای شما بپزد. همچنین ممکن است فضای کافی برای سرو غذا هم نداشته باشند. معمولا هتلهای ۳ستاره (و یا ۴ ستاره ای) که اعلام می کنند می توانند شام سرو کنند، با یک آشپزخانه یا رستوران بیرون، قرارداد دارند و روزانه از مهمانان هتل سفارش می گیرند و به رستوران مذکور سفارش می دهند. در اکثر موارد هم مسافران از سرد بودن غذا شکایت دارند. بنابراین توصیه می شود در صورت امکان، به یک رستوران مراجعه کنید و غذا دلخواهتان را سفارش دهید. البته برخی هتلهای ۴ ستاره هم هستند که آشپزخانه، امکانات آشپزی و سرآشپز دارند(همانند هتل سندر Cender).


 

چرا برخی هتلها در بدو ورود از ما پول می گیرند؟ مگر آژانس پول کامل تور را از ما نگرفته است؟

در همه کشورها هتلهایی وجود دارند که طبق قوانین خاص خود، جدای از پول کرایه اتاق، مبلغی را بعنوان گرویی از مسافران طلب می کنند تا احیانا اگر زمانی خسارتی به اتاق و یا وسایل اتاق وارد شد، از این مبلغ کسر کنند. این مبلغ بعنوان امانت در نزد هتل باقی می ماند و در خاتمه سفر و به هنگام تحویل اتاق به شما مسترد می شود. بعنوان نمونه، هتل آدم و حوا از این دسته هتلها است که در بدو ورود ۳۰۰ و یا گاها ۵۰۰ دلار از شما بعنوان گرویی می گیرد.