آنتالیا|Antalya

غروب آفتاب در بندرگاه شهر قدیمی کالیچی آنتالیا

 

شهر آنتالیا (ANTALYA City) پنجمین شهر محبوب ترکیه است که مرکز استانی به همین نام نیز هست. این شهر در ساحل جنوب غربی منطقه آناتولیا قرار دارد که در شمال آن رشته کوههای توروس (Taurus) واقع شده اند. شهر آنتالیا بزرگترین شهر ساحلی ترکیه در کنار دریای مدیترانه است که دارای جمعیتی بالغ بر یک میلیون نفر می باشد (برطبق آمار نفوس و مسکن ترکیه در سال ۲۰۱۰). این شهر در حدود سال ۲۰۰ قبل از میلاد و توسط سلسله آتالید بنا نهاده شد که خیلی زود به تصرف رومیان درآمد. در زمان حکومت رومیان شهر آنتالیا پیشرفتهای چشمگیری به خود دید از جمله ساخت بناهای مختلف همانند دروازه هادریان و ساخت و افزایش شهرهای گوناگون در همسایگی شهر آنتالیا همانند شهر پرگ، آسپندوس، الیمپوس، فاسلیس و ترمسوس. شهر آنتالیا در زمانهای مختلف دستخوش تغییرات زیادی شده است از جمله در زمان حکومت سلجوقیان در سال ۱۲۰۷ و نیز در زمان گسترش و توسعه امپراطوری عثمانی در سال۱۳۹۱ میلادی. حکومت عثمانی تقریبا به مدت ۵۰۰ سال برای کشور و از جمله آنتالیا ثبات و امنیت به ارمغان آورد. بعد از جنگ جهانی اول، شهر آنتالیا تصرف و اداره آن به کشور ایتالیا واگذار شد ولی مجددا بعد از جنگ استقلال ترکیه و تشکیل حکومت فعلی، از زیرسلطه کشورهای متخاصم خارج شد. توسعه گسترده و سرمایه گذاری وسیع دولتی باعث افزایش روزافزون گردشگر و صنعت توریسم در شهر آنتالیا شده است به گونه ای که تنها در سال ۲۰۱۴ تعداد ۱۲میلیون و پانصد هزار گردشگر از شهر آنتالیا دیدن کرده اند. اولین نام شهر آنتالیا، آتالیا (Attaleia) بوده است که از نام پادشاه آتالوس دوم (Attalos II) گرفته شده است. هنوز در یونان از این نام برای نامیدن آنتالیا استفاده می کنند. بعدها در زبان ترکی این نام به آدالیا و سپس آنتالیا تغییر داده شد. ذکر نکته خالی از لطف نیست بدانید که هیچ ارتباطی بین آنتالیا و آناتولیا (Anatolia) وجود ندارد.

از منظر آب و هوایی، این منطقه به کمک کوههای توروس از گزند بادهای شمالی در امان مانده است. به همین دلیل دارای یک آب و هوای گرم مدیترانه ای است که تابستانهای گرم و خشک و زمستانهای بارانی و معتدل دارد. تقریبا ۳۰۰ روز از سال دارای هوای آفتابی است. میانگین دمای دریا بین ۱۶ درجه سانتیگراد در زمستان و ۲۷ درجه سانتیگراد در تابستان است. بالاترین میزان دمایی که تاکنون در شهر آنتالیا ثبت شده است، در سال ۲۰۱۷  و به میزان ۴۵.۵ درجه سانتیگراد بوده است.

 

خرابه های شهر ترمسوس (Termessos) بر فراز قله کوه گولوک در ارتفاع ۱۱۰۰ متری از سطح دریا.

 

محصولات کشاورزی آنتالیا عبارتند از: مرکبات، پنبه، گلهای بریدنی، زیتون و موز. بازار عمده فروشی میوه و سبزیجات شهر آنتالیا که تحت نظارت شهرداری فعالیت می کند، به تنهایی می تواند ۶۵ درصد از نیاز استان آنتالیا را تامین کند. از سال ۲۰۰۰ در منطقه آنتالیا کارخانجات کشتی سازی نیز راه اندازی شده اند (بخصوص کشتی های تفریحی). بسیاری از این کارخانجات از نظر تکنولوژی ساخت کشتی در دنیا بی نظیر هستند.

باوجود آنکه بسیاری از آثار باستانی به جا مانده به دوران یونان باستان تعلق دارند ولی معماری تاریخی موجود در شهر آنتالیا بیشتر به دوران عثمانی قرون وسطی مربوط می شود که تعداد زیادی مسجد، مدرسه، کاروانسرا، حمام ترکی و سنگ قبر هستند که به شهر آنتالیا یک شخصیت اسلامی- ترکی می دهند. معماری تاریخی شهر آنتالیا، بیشتر در درون شهر تاریخی کالیچی قرار گرفته است، در نقاط دیگر، بناهای تاریخی چندان خوب حفظ نشده اند. به عبارتی دیگر شهر آنتالیا بر روی شهر تاریخی کالیچی بنا شده است. شهر قدیمی و تاریخی کالیچی، دارای کوچه های باریک سنگ فرش شده است که با ورود به آنها به دوران عثمانی برمی گردید که با کافه ها، رستورانها، فروشگاه ها و هتلهای خود هنوز شخصیت تاریخی و قدیمی خود را حفظ کرده است. شهر باستانی کالیچی با دو دیوار و به شکل نعل اسب محصور شده است که یکی از آنها در امتداد ساحل و تا بندرگاه شهر کشیده شده است. اکثر خیابانها و کوچه های باریک شهر به همین بندرگاه ختم می شوند. اطراف این بندرگاه نیز خانه های قدیمی و تاریخی قرار دارند. در میدان اصلی شهر که توریستها و مردم محلی در آنجا جمع می شوند، مراکز تجاری، فروشگاه ها و ساختمانهای عمومی قرار دارند. در اینجا می توانید به وضوح ردپای فرهنگی و معماری را از دوران یونان باستان، روم، بیزانس، سلجوقیان و عثمانی مشاهده کنید. در این شهر تاریخی پنج کلیسای ارتودوکس یونانی نیز وجود دارند. امروزه بسیاری از خانه ها و عمارت های قدیمی شهر کالیچی که به افراد متمول و سرشناس عثمانی تعلق داشته اند، به هتلهایی زیبا و کوچک تبدیل شده اند و همه روزه پذیرای مهمانان زیادی هستند از آن جمله می توان به هتلهای آلپ پاشا بوتیک، تووانا، مدیترا آرت، دوگان، آرگوس و دژاوو اشاره کرد.

هتل ۴ ستاره مدیترا آرت (Mediterra Art) واقع در شهر کالیچی

 

 در دهه ۷۰ میلادی، نرخ مهاجرت به شهر آنتالیا رشد چشمگیری یافت. به همین دلیل این منطقه مملو شد از خانه هایی که بدون جواز و رعایت اصول مهندسی ساخته شدند و ساکنینی که در شرایط سخت اقتصادی و فقر فرهنگی به سر می بردند. طبق آمار سال ۲۰۰۸ میلادی، بیشتر این منازل زورآبادی در منطقه کپز (Kepez) آنتالیا ساخته شده اند که شاید ۷۰ درصد منازل موجود در این منطقه را تشکیل می دهند. در سال ۲۰۱۱ تخمین زده شده است که تعداد ۵۰ تا ۶۰ هزار خانه زورآبادی در شهر آنتالیا وجود دارند که در حدود ۲۵۰ هزار نفر در آنها زندگی می کنند. شهر آنتالیا دارای تعدادی ساحل عمومی است به نامهای لارا، کنیالتی و کارپوزکالدیران که دارای امکانات رفاهی مختلف برای پذیرایی از مردم می باشند. به عبارتی دیگر امکاناتی شبیه به هتلهای پنج ستاره UALL دارند با این تفاوت که باید برای استفاده از آنها هزینه پرداخت شود.

 

ساحل عمومی لارا واقع در شرق آنتالیا

 

شهر آنتالیا دارای یک باشگاه فوتبال به نام آنتالیا اسپورت نیز می باشد که در سوپر لیگ ترکیه بازی می کند. استادیوم آنتالیا آرنا، استادیوم خانگی این تیم و با ظرفیت ۳۳ هزار نفر است که در سال ۲۰۱۵ افتتاح شده است. البته شهر آنتالیا استادیوم دیگری به نام استادیوم آتاتورک نیز دارد که برخی از مسابقات فوتبال در آنجا برگزار می شوند. شهر آنتالیا به خاطر آب و هوای گرمی که دارد، همه ساله مسابقات ورزشی متعددی در آن برگزار می شود. از سال ۲۰۰۶ تاکنون یکی از چهار مرحله مسابقات جهانی تیراندازی در زمین مسابقات تیراندازی مرکزی آنتالیا برگزار می شود. آنتالیا در سال ۲۰۱۲ میزبان قهرمانی وزنه برداری اروپا، در سال ۲۰۰۳ میزبان قهرمانی مسابقات والیبال ساحلی اروپا، در سال ۲۰۱۳ میزبان قهرمانی مسابقات سه گانه اروپا (triathlon) و همچنین میزبان مسابقات قهرمان کیک بوکسینگ جهانی بوده است. از سال ۲۰۱۰ یک دوره مسابقات دوی اولترا ماراتن بین المللی به نام دوی اولترا ماراتن جاده لیسیان، در مسیر جاده باستانی لیسیان (Lycian) برگزار می شود که دونده ها در مسیری بطول ۲۲۰ تا ۲۴۰ کیلومتر در طول ۶ روز می دوند.

شهر آنتالیا دارای دانشگاهی به نام آکدنیز(Akdeniz) است که ۳۰ هزار دانشجو دارد. مدارس بین المللی متعددی نیز در شهر آنتالیا وجود دارند که به زبانهای انگلیسی و روسی به دانش آموزان خود درس می دهند.

در شهر آنتالیا هرساله جشنواره فیلمی به نام جشنوار فیلم گلدن اورنج  آنتالیا (Antalya Golden Orange Festival Film) در ماه های ستامبر و اکتبر برگزارمی شود که در آن به فیلمهای برگزیده سینمایی و تلویزیونی ترکیه جوایزی تقدیم می کنند.

در شهر آنتالیا موزه های متعددی وجود دارند که همه روزه میزبان بازدیدکنندگان زیادی از ترکیه و سایر کشورهای خارجی هستند. این موزه ها عبارتند از: موزه آنتالیا، موزه کالیچی، خانه و موزه آتاتورک، موزه اسباب بازی آنتالیا، موزه زیرآبی و موزه سونا و اینان کیراچی کالیچی. به غیر از موزه های شهر آنتالیا مراکز تفریحی و گردشگری دیگری نیز در آنتالیا وجود دارند از جمله آکواریوم آنتالیا، پارک دلفینها که هم در مرکز شهر و هم در منطقه آکسو لارا وجود دارند، باغ وحش و پارک آبی. همچنین شهر آنتالیا دارای جاذبه های طبیعی فراوانی نیز می باشد که از جمله آنها می توان از آبشارهای دودن، غار کارایین، غار بلدیبی، کوه کایمرا، آبشار کورشونلو، آبشار ماناوگات، پیست اسکی ساکلیکنت، دهکده و ساحل چیرالی و پارک ملی ترمسوس نام برد.

 

آکواریوم آنتالیا. دارای بزرگترین تونل آبی جهان با طول ۱۳۱ متر

 

بیشتر مناطقی که در آنها مسافران، هتل اقامتی خود را انتخاب می کنند، مناطق لارا، بلک و کمر می باشند البته مناطق دیگری همانند سیده، ماناوگات و آلانیا نیز وجود دارند که به علت دور بودن از آنتالیا کمتر مورد استقبال قرار می گیرند. منطقه بلک آنتالیا دارای زمینهای وسیع و پهناوری است که مناسب برای زمینهای گلف هستند. دولت ترکیه طی برنامه ای اقتصادی و گردشگری قصد دارد تا این منطقه را بعنوان قطب گردشگری برای جذب توریستهای گلف معرفی کند. بنابراین اکثر هتلهای ۵ ستاره بلک دارای زمین گلف و یا تنیس می باشند. منطقه کمر که در غرب شهر آنتالیا واقع شده است، به علت نزدیکی رشته کوه های توروس به دریا، طبیعت زیبا و منحصربفردی را ایجاد کرده است. ساحل کمر، سنگی است و ساحل ماسه ای ندارد. منطقه لارا که در شرق آنتالیا قرار دارد دارای یک ساحل ماسه ای زیبا است که به علت نزدیکی به مراکز خرید، مرکز شهر و فرودگاه بین المللی آنتالیا بیشتر مورد توجه مسافران قرار می گیرد.

 

 

زمین گلف هتل پنج ستاره کمپینسکی(Kempinski) واقع در منطقه بلک آنتالیا

 

شهر آنتالیا بعنوان یک شهر توریستی و ساحلی شناخته شده است و همانند استانبول، شهری که مقصد مناسبی برای تجارت و خرید کالای ارزان باشد، نیست. با این وجود مراکز خرید متعددی در شهر آنتالیا وجود دارند که معمولا مسافران برای خرید سوغاتی و یا مایحتاج خود به آنها مراجعه می کنند. محبوبترین مراکز خرید شهر آنتالیا، مارک آنتالیا و تراسیتی هستند که تمامی برندهای معروف ترکیه و دنیا را می توانید در آنجا پیدا کنید. به غیر از این مراکز خرید، مراکز خرید دیگری هم همچون میگروس، دیپوسنتر، اوزدلیک پارک، اوریون بازار و آکاپارک و غیره وجود دارند که می توانید از آنها دیدن کنید. از آنجایی که بیشتر این مراکز خرید در مرکز شهر آنتالیا قرار دارند، رفت و آمد به آنها قدری زمانبر است. با این وجود به راحتی می توانید با اتوبوس شهری به این مراکز خرید مراجعه کنید. به عنوان یک توصیه این نکته را درنظر داشته باشید که در هنگام خرید از مغازه ها، حتما چانه زنی کنید.

 

مرکز خرید اوزدلیک پارک (OzdilekPark) آنتالیا

 

قصد ما از نوشتن این مطلب این بود که بصورت مختصر و مفید شما را با شهر آنتالیا آشنا کنیم. بسیاری از مسافران در کمال بی خبری به این شهر زیبا سفر می کنند و تمام مدت زمان خود را در هتل اقامتی خود سپری می کنند بدون آنکه اطلاعی از این مراکز دیدنی و گردشگری داشته باشند. البته هتلهای ۵ ستاره ALL و UALL آنتالیا دارای سطح کیفی بالایی هستند و سعی در پر کردن اوقات فراغت شما به بهترین نحو ممکن را دارند، بطوریکه شما دیگر نیازی به خروج از هتل ندارید. با این وجود معمولا برطبق گفته بسیاری از مسافران محترم، از روز سوم به بعد برنامه ها، غذاها و سرگرمی ها تکراری می شوند و شما نیاز به تغییر و تنوع دارید. درست در همین زمان است که باید سری به مراکز دیدنی، گردشگری و خرید آنتالیا بزنید. برحسب اینکه در کدام قسمت شهر و یا در کدام منطقه اقامت دارید می توانید مقصد خود را انتخاب کنید. بطور مثال اگر در منطقه بلک و یا لارا اقامت دارید، می توانید از شهر تاریخی آسپندوس، شهر پرگ، پارک دلفین آکسو، تور رفتینگ، آبشار کورشونلو و مراکز خرید اوریون بازار، آکاپارک، هیسار، آنتالیوم پریمیوم، سلطان بازار، میرا و آناتولیا بازار دیدن کنید. اگر هم در منطقه کمر آنتالیا اقامت دارید، شهر الیمپوس، شهر فاسلیس، دهکده چیرالی، غاز بلدیبی، غار کارایین، کوه کایمرا و شهر تاریخی ترمسوس به شما نزدیکتر هستند. اگر هم قصد اقامت در یک هتل ۳ و یا ۴ ستاره را دارید، توصیه می کنیم در ابتدا هتلهایی که در شهر تاریخی کالیچی قرار دارند را در اولویت قرار دهید.

 

آمفی تئاتر آسپندوس (Aspendus) واقع در ۴۰ کیلومتری شرق آنتالیا در نزدیکی منطقه بلک.

 

 امیدواریم توانسته باشیم کمک و راهنمایی مختصری به هموطنان عزیز کرده باشیم.